📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Anthem 4G Kamera 5MP Baterai 1780mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 2, 4 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 130.1 x 68.1 x 13.7 mm (5.12 x 2.68 x 0.54 in) |
| Weight | 189.9 g (6.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.3GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| HDMI port MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo viewer/editor | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1780 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 244 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |