📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Groove X501 Kamera 15MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 850 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 118.6 x 62.5 x 13.9 mm (4.67 x 2.46 x 0.55 in) |
| Weight | 127.6 g (4.48 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm 2 (~41.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7627 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 352×288 |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |