📱 Spesifikasi Lengkap ZTE Grand X Pro Kamera 8MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 900 / 1900 |
| HSDPA 850 / 2100 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 132.6 x 64.4 x 9.4 mm (5.22 x 2.54 x 0.37 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | To be confirmed |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 11 h 15 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Red, Blue, Yellow |
| SAR EU | 0.35 W/kg (head) |
| Price | About 110 EUR |