📱 Spesifikasi Lengkap ZTE nubia Z5S mini NX405H Kamera 13MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 134.9 x 65.8 x 8.6 mm (5.31 x 2.59 x 0.34 in) |
| Weight | 117.9 g (4.16 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.65 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |