๐ฑ Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab 4 8 Plus Kamera 8MP Baterai 4850mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 200 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (TB-8704X/TB-8704N only) |
| 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 – China | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40 – Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps – cellular model only |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, July |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 210 x 123 x 7 mm (8.27 x 4.84 x 0.28 in) |
| Weight | 300 g (10.58 oz) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM – cellular model only |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) – Wi-Fi/LTE Qualcomm APQ8053 – Wi-Fi only |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 3.0 (TB-8704V), USB Type-C 2.0 (all other versions) |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity (8704X/8704N only) |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4850 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Aurora Black, Sparkling White |
| Models | TB-8704X |
| Price | About 200 EUR |