📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo Tab 4 10 Kamera 5MP Baterai 7000mAh
💰 Estimasi Harga: About 180 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 38, 39, 40, 41 – China | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40 – Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 247 x 171 x 8.3 mm (9.72 x 6.73 x 0.33 in) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (Wi-Fi/LTE model) Qualcomm APQ8017 (Wi-Fi only model) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | TB-X304L, TB-X304F, TB-X304X |
| Price | About 180 EUR |