📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo K8 Kamera 13MP Baterai 4000mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.7 x 8.6 mm (5.82 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.35 GHz Cortex-A53 & 4×1.65 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 456 h (3G) |
| Talk time | Up to 32 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White/Gold |
| Models | K8 |
| Price | About 170 EUR |