📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo A8 2020 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, October 15. Released 2020, October 15 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 9.3 mm (6.45 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + Nano-SIM (max 2 at a time) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.53 inches, 107.9 cm 2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~259 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | L10041 |
| Price | About 90 EUR |