📱 Spesifikasi Lengkap Lenovo A8-50 A5500 Kamera 5MP Baterai 4200mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA – cellular model only |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 217 x 136 x 8.9 mm (8.54 x 5.35 x 0.35 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | Micro-SIM – cellular model only |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8382 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (3G models only) |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4200 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Red |
| Models | A5500-HV |
| Price | About 140 EUR |