📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab A8 10.5 (2021) Kamera 8MP Baterai 7040mAh
💰 Estimasi Harga: About 230 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, December 15 |
| Status | Available. Released 2022, January 17 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 246.8 x 161.9 x 6.9 mm (9.72 x 6.37 x 0.27 in) |
| Weight | 508 g (1.12 lb) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm 2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 14, One UI 6 |
| Chipset | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G52 MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 7040 mAh |
| Charging | 15W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Pink Gold |
| Models | SM-X200, SM-X205 |
| SAR EU | 0.92 W/kg (body) |
| Price | About 230 EUR |