๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Kamera 13MP Baterai 11200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 1150 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G – cellular model only |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, February 09 |
| Status | Available. Released 2022, April 30 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 326.4 x 208.6 x 5.5 mm (12.85 x 8.21 x 0.22 in) |
| Weight | 726 g (Wi-Fi), 728 g (5G) (1.60 lb) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Stylus, 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 14.6 inches, 612.6 cm 2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels, 16:10 ratio (~240 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| UFS | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4″, 1.0ยตm, AF 6 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide) 12 MP, f/2.4, 120ห (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Wireless Samsung DeX (desktop experience support) | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 11200 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 82 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Graphite |
| Models | SM-X900, SM-X906, SM-X906B, SM-X906U, SM-X906N |
| SAR EU | 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 1150 EUR |