📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Watch4 Classic Kamera N/A Baterai 361mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, August 11 |
| Status | Available. Released 2021, August 27 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 45.5 x 45.5 x 11 mm (1.79 x 1.79 x 0.43 in) |
| Weight | 52 g (46mm), 46.5 g (42mm) (1.66 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass DX), stainless steel frame 316L or titanium frame |
| SIM | eSIM |
| MIL-STD-810G compliant* IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m) Compatible with standard 20mm straps ECG certified Blood pressure monitor Rotating bezel *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.4 inches |
| Resolution | 450 x 450 pixels (~321 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass DX |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android Wear OS 4, upgradable to 6.0, One UI Watch 8 |
| Chipset | Exynos W920 (5 nm) |
| CPU | Dual-core 1.18 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G68 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 361 mAh |
| Charging | Wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Silver, Thom Browne Edition, Bespoke Edition |
| Models | SM-R880, SM-R890 |
| Price | About 90 EUR |