๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab S6 5G Kamera 13MP Baterai 7040mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 800 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 20, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (6CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, January 29 |
| Status | Available. Released 2020, January 30 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 244.5 x 159.5 x 5.7 mm (9.63 x 6.28 x 0.22 in) |
| Weight | 420 g (14.82 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| Stylus support (Bluetooth integration; magnetic) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, HDR10+ |
| Size | 10.5 inches, 321.9 cm 2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~287 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, One UI 2 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| UFS 3.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4″, 1.0ยตm, AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12ยตm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0″, 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 7040 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Mountain Gray |
| Models | SM-T866N |
| Price | About 800 EUR |