๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A71 5G UW Kamera 64MP Baterai 4500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| 5G bands | 260, 261 SA/NSA/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, July 07 |
| Status | Available. Released 2020, July 16 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.8 x 75.7 x 8.4 mm (6.41 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM (pre-installed) |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm 2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, One UI 2.1 |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8ยตm, PDAF 12 MP, f/2.2, 123ห (ultrawide) 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ANT+ | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 25W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Prism Bricks Black |
| Models | SM-A716V |
| SAR | 0.50 W/kg (head) ย ย 0.78 W/kg (body) |