📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy J1 Ace Kamera 5MP Baterai 1900mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – J111F |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 – J110G, J111F | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 – J110F |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, August 31. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 130.1 x 67.6 x 9.5 mm (5.12 x 2.66 x 0.37 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 Marvell PXA1908 – J110L |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 – J111F Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 Dual-core 1.3 GHz Cortex-A53- J110L |
| GPU | Mali-400MP2 Vivante GC7000 UL – J110L |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM (J110L), 4GB 768MB RAM (J110F, J110G), 8GB 1GB RAM (J110M, J111F) |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1900 mAh, removable |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| Music play | Up to 68 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Blue |
| Models | SM-J111F, SM-J110G, SM-J110F, SM-J110H, SM-J110M, SM-J110L, SM-J111M |
| SAR | 1.57 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) 0.53 W/kg (body) |
| Price | About 140 EUR |