📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Gear S2 classic 3G Kamera N/A Baterai 300mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, February. Released 2016, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 44 x 46.9 x 13.4 mm (1.73 x 1.85 x 0.53 in) |
| Weight | 54 g (1.90 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel frame |
| SIM | eSIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Compatible with standard 20mm straps | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Rotating bezel | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Tizen OS 2.3.2 |
| Chipset | Exynos 3250 Dual |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/e |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| S-Voice natural language commands and dictation MP3/M4A/AAC/WAV player Photo viewer Voice memo/dial/commands Samsung Pay | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 300 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless (Qi) |
| Stand-by | Up to 48 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Rose Gold, ceramic bracelet |
| Price | About 250 EUR |