๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo Reno3 Kamera 48MP Baterai 4025mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 440 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 – International |
| 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40, 41 – APAC | |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, March 17. Released 2020, March 17 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 160.2 x 73.3 x 7.9 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm 2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, ColorOS 7 |
| Chipset | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A75 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 13 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0ยตm, 2x optical zoom, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP B/W, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 44 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4025 mAh |
| Charging | 30W wired, 50% in 30 min, 100% in 73 min |
| ๐น MISC | |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue, Sky White |
| Models | CPH2043 |
| Price | About 440 EUR |