๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo Reno 5G Kamera 48MP Baterai 4065mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 880 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 – Global |
| 5G bands | 78 NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, April. Released 2019, May |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162 x 77.2 x 9.3 mm (6.38 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.6 inches, 108.6 cm 2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~387 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF, OIS 13 MP, f/3.0, 130mm (periscope telephoto), 5x optical zoom, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS; video rec. only with main camera |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4065 mAh, non-removable |
| Charging | 20W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Ocean Green, Jet Black |
| Models | CPH1921 |
| Price | About 880 EUR |