๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo A37 Kamera 8MP Baterai 2630mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 220 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, June 20. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 143.1 x 71 x 7.7 mm (5.63 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), ColorOS 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2″, 1.4ยตm, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/4.0″ |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2630 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Models | A37f, A37fw, A37m |
| Price | About 220 EUR |