๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo F1s Kamera 13MP Baterai 3075mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 150 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 – Global |
| 1, 3, 5, 40 – India | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps or LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, August 03. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 76 x 7.4 mm (6.08 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), ColorOS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6755 (28 nm) or MTK7650 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.0″, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 3075 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold, Gray |
| Models | A1601 |
| SAR | 0.31 W/kg (head) ย ย 0.36 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.60 W/kg (head) ย ย 1.05 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Camera | Photo / Video |