📱 Spesifikasi Lengkap vivo Y50 (China) Kamera 13MP Baterai 6000mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2025, July 21 |
| Status | Available. Released 2025, July 21 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 167.3 x 77 x 8.2 mm (6.59 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm 2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 15, OriginOS 5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 eMMC 5.1 – 128GB only | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 44W wired 15W wired – Y50e model only |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Platinum, Azure, Black |
| Models | V2443A, V2443BA |
| Price | About 140 EUR |