๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo T3 Ultra Kamera 50MP Baterai 5500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 350 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, September 12 |
| Status | Available. Released 2024, September 19 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 74.9 x 7.6 mm (6.46 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | Schott Xensation Alpha |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-X3 & 3×3.0 GHz Cortex-A715 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0ยตm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120ห (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76″, 0.64ยตm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
| Charging | 80W wired, PD, 100% in 56 min Reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Lunar Gray, Frost Green |
| Models | V2426 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) ย ย 0.99 W/kg (body) |
| Price | About 350 EUR |