๐ฑ Spesifikasi Lengkap vivo X100 Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 2000 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA – China | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 – International |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, November 13 |
| Status | Available. Released 2023, November 21 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164.1 x 75.2 x 8.5 mm or 8.8 mm |
| Weight | 202 g or 206 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm 2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 (International), OriginOS 4 (China) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.25 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.49″, PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119ห (ultrawide), 1/2.76″, 0.64ยตm, AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 120W wired, 50% in 11 min Reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Startrail Blue, Asteroid Black, White, Orange |
| Models | V2309A, V2308 |
| Price | About 2000 EUR |