📱 Spesifikasi Lengkap vivo Y100i Kamera 50MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1x | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, November 30 |
| Status | Available. Released 2023, December 02 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164.1 x 76.2 x 8 mm (6.46 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.64 inches, 106.8 cm 2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 44W wired Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Blue, Pink |
| Models | V2279A |
| Price | About 210 EUR |