📱 Spesifikasi Lengkap vivo V30 Lite 4G Kamera 50MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 280 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, April 04 |
| Status | Available. Released 2024, April 04 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 75.8 x 7.8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g or 188 g (6.56 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 Plus |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 80W wired, 80% in 30 min Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Crystal Green, Crystal Black |
| Price | About 280 EUR |