📱 Spesifikasi Lengkap vivo V29 Lite Kamera 64MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 360 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, June 02 |
| Status | Available. Released 2023, June 15 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 44W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | V2244 |
| Price | About 360 EUR |