๐ฑ Spesifikasi Lengkap Huawei nova 15 Max Kamera 50MP Baterai 8500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 280 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Available. Released 2026, May 15 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 78 x 8 mm (6.43 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Size | 6.84 inches, 114.8 cm 2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~444 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | EMUI 14.2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, dual-pixel PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 8500 mAh |
| Charging | 40W wired 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
| Models | CHZ-LX1 |
| Price | About 280 EUR |