📱 Spesifikasi Lengkap Tecno Megapad Kamera 13MP Baterai 7000mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, October |
| Status | Available. Released 2024, November |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 240.7 x 159.5 x 7.4 mm (9.48 x 6.28 x 0.29 in) |
| Weight | 447 g (15.77 oz) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 7000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Space Grey |