๐ฑ Spesifikasi Lengkap Tecno Pop 9 4G Kamera 13MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 70 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, November 22 |
| Status | Available. Released 2024, November 26 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 166 x 77 x 8 mm (6.54 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz (India), 120Hz (International) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) – International Mediatek Helio G50 – India |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) – International Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 – India |
| GPU | Mali-G57 MP1 – International PowerVR GE8320 – India |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1.12ยตm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Glittery White, Lime Green, Startrail Black |
| Models | KL4h |
| Price | About 70 EUR |