๐ฑ Spesifikasi Lengkap Tecno Pova 7 4G Kamera 108MP Baterai 7000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2025, June 20 |
| Status | Available. Released 2025, June 25 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9.3 mm (6.64 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm 2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 108 MP, f/1.8, 23mm (wide), 0.7ยตm, PDAF 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 7000 mAh |
| Charging | 45W wired, 50% in 29 min, 100% in 70 min 10W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Hyper Titanium, Magic Silver, Geek Black |
| Models | LJ6 |