๐ฑ Spesifikasi Lengkap Tecno Pova Slim Kamera 50MP Baterai 5160mAh
๐ฐ Estimasi Harga: โนโ19,990
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2025, September 02 |
| Status | Available. Released 2025, October 08 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 6 mm (6.46 x 2.99 x 0.24 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Status light LED (on the back) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 5160 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 57 min 10W reverse wired Bypass charging |
| ๐น MISC | |
| Colors | Sky Blue, Slim White, Cool Black |
| Models | KM9 |
| Price | โนโ19,990 |