๐ฑ Spesifikasi Lengkap Apple iPad Pro 11 (2018) Kamera 12MP Baterai 7812mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 880 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 66, 71 – A1934 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 – A2013 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| Weight | 468 g (1.03 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Stylus support | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 11.0 inches, 366.5 cm 2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 26.4 |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Vortex + 4×1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM, 1TB 6GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3.0″, 1.22ยตm, PDAF |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (WiโFi + Cellular model only) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 7812 mAh, non-removable (29.45 Wh) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Silver, Space Gray |
| Models | A2013, A1934, A1980, A1979, iPad8,1, iPad8,2, iPad8,3, iPad8,4 |
| SAR | 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (body) |
| Price | About 880 EUR |