📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy S24 Ultra Kamera 200MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: $ 521.01 / € 549.99 / £ 475.35 / ₹ 109,999
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 7, 25, 28, 41, 66, 71, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave – USA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, January 17 |
| Status | Available. Released 2024, January 24 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 79 x 8.6 mm (6.39 x 3.11 x 0.34 in) |
| Weight | 232 g or 233 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor), glass back (Corning Gorilla Armor), titanium frame (grade 2) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – INT • Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – USA • Nano-SIM + Nano-SIM – CN |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm 2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~505 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor |
| DX anti-reflective coating | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | 8-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Quad | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3″, 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.52″, 1.12µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52″, 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| High-bitrate audio support | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange |
| Models | SM-S928B, SM-S928B/DS, SM-S928U, SM-S928U1, SM-S928W, SM-S928N, SM-S9280, SM-S928E, SM-S928E/DS |
| SAR | 1.26 W/kg (head) 0.62 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.06 W/kg (head) 1.30 W/kg (body) |
| Price | $ 521.01 / € 549.99 / £ 475.35 / ₹ 109,999 |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1453497 (v9), 1823822 (v10) GeekBench: 7076 (v6) 3DMark: 4983 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1447 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.6 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 13:49h |