📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy M14 4G Kamera 50MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, March 07 |
| Status | Available. Released 2024, March 07 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 168 x 77.8 x 8.8 mm (6.61 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 107.8 cm 2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13, up to 2 major Android upgrades, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Arctic Blue, Sapphire Blue |
| Models | SM-M145F, SM-M145F/DS |
| SAR | 0.56 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |