๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A35 Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ167.00 / โฌโ230.00 / ยฃโ129.00 / โนโ29,899
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, March 11 |
| Status | Available. Released 2024, March 15 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 78 x 8.2 mm (6.37 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame, glass back |
| SIM | ยท Nano-SIM + eSIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm 2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 4 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96″, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123ห, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 5 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06″, 1.12ยตm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
| Models | SM-A356E, SM-A356E/DS, SM-A356B, SM-A356B/DS, SM-A356U, SM-A356U1 |
| SAR | 0.81 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.44 W/kg (head) ย ย 0.92 W/kg (body) |
| Price | $โ167.00 / โฌโ230.00 / ยฃโ129.00 / โนโ29,899 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 522829 (v9), 603441 (v10) GeekBench: 2740 (v5), 2931 (v6) 3DMark: 806 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1024 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.1 LUFS (Good) |
| Battery | Active use score 12:26h |