📱 Spesifikasi Lengkap Doogee T40 Pro Kamera 16MP Baterai 10800mAh
💰 Estimasi Harga: About 340 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, September |
| Status | Available. Released 2024, September |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 278.8 x 174.3 x 7.6 mm (10.98 x 6.86 x 0.30 in) |
| Weight | 568 g (1.25 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 12.0 inches, 409.9 cm 2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 512GB 8GB RAM |
| UFS | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 10800 mAh |
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Gray, Blue |
| Price | About 340 EUR |
| 🔹 EU LABEL | |
| Energy | Class E |
| Battery | 59:53h endurance, 1300 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |