📱 Spesifikasi Lengkap Sony Tablet P Kamera 5MP Baterai 3080mAh
💰 Estimasi Harga: About 210 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, Q1. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 180 x 158 x 14 mm (opened), 180 x 79 x 28 mm (closed) |
| Weight | 372 g (13.12 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Dual TFT |
| Size | 5.5 inches, 75.0 cm 2 (~26.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1024 x 480 pixels (~206 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/OGG player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Music play | Up to 17 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver/Black |
| Price | About 210 EUR |