📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia tipo dual Kamera 15MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 90 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – ST21i2 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 – ST21a2 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 103 x 57 x 13 mm (4.06 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 99.4 g (3.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, no dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm 2 (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225AA Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 2.9GB (2.5GB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 480p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WMA/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Music play | Up to 36 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Serene black, Classic silver |
| SAR | 1.28 W/kg (head) 0.74 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.62 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |