📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia Tablet Z LTE Kamera 1MP Baterai 6000mAh
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – SGP321 |
| 4 – SGP351 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 – SGP321 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 266 x 172 x 6.9 mm (10.47 x 6.77 x 0.27 in) |
| Weight | 495 g (1.09 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust proof and water resistant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot); microSDHC (SGP351) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8.1 MP, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 3D surround sound | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 1230 h (2G) / Up to 1270 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Music play | Up to 110 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SGP321, SO-03E, SGP351 |
| SAR EU | 1.69 W/kg (body) |
| Price | About 350 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 996:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 64dB / Ring 70dB |
| Audio quality | Noise -87.0dB / Crosstalk -87.8dB |