๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG K30 (2019) Kamera 8MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 140 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 38 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, August. Released 2019, September |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 71.5 x 8.5 mm (5.78 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm 2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/4.0″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Features | LED flash |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Models | LM-X320EMW, LMX320EMW, LMX320ZMW, LM-X320ZMW |
| Price | About 140 EUR |