📱 Spesifikasi Lengkap Doogee T20mini Kamera 13MP Baterai 5060mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, August 04 |
| Status | Available. Released 2023, August |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 202.5 x 125.8 x 7.4 mm (7.97 x 4.95 x 0.29 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Stylus support | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 350 nits |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm 2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~270 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5060 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Moonlit Purple, Mint Green, Midnight Black |
| Price | About 240 EUR |