๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG K10 (2017) Kamera 13MP Baterai 2800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Europe |
| 3, 5, 40 – India | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 – Europe |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, December. Released 2017, February |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 148.7 x 75.3 x 7.9 mm (5.85 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm 2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2(Europe)/4.1(India), A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Gold, Titan |
| Models | M250, X400, LGM-K121K, LGM-K121L |
| Price | About 130 EUR |