๐ฑ Spesifikasi Lengkap LG Stylus 3 Kamera 13MP Baterai 3200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 170 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3, 5, 40 – M400DK | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41 – LS777 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, December. Released 2017, March |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 155.6 x 79.8 x 7.4 mm (6.13 x 3.14 x 0.29 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| Stylus | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm 2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 – M400DK Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) – LS777 |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) – M400DK Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 – LS777 |
| GPU | Mali-T860MP2 – M400DK Adreno 505 – LS777 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, Stylus 3, / 8 MP, Stylo 3, M400DK |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio with RDS; recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3200 mAh, removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titan, Pink gold |
| Models | M400, LS777, LGMP450, LGL84VL, M430, M40, LGL83BL |
| Price | About 170 EUR |