📱 Spesifikasi Lengkap LG G Flex2 Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 270 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| LTE – US995 (U.S. Cellular) | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 – H955 |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps – US995 (U.S. Cellular) |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 75.3 x 9.4 mm (5.87 x 2.96 x 0.37 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIM | Micro-SIM |
| Self-healing back panel coating | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Curved P-OLED |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm 2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.4, OIS |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| DMB TV tuner (Korean model only) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Stand-by | Up to 520 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 20 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Platinum Silver, Flamenco Red |
| Models | F510, LS996, H950, H955, US995, LGLS996 |
| SAR | 1.10 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.68 W/kg (head) 0.44 W/kg (body) |
| Price | About 270 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Camera | Photo / Video |
| Battery (old) | Endurance rating 62h |