📱 Spesifikasi Lengkap LG Spirit Kamera 8MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 – H440N |
| 2, 4, 5, 7, 17 – H445 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 – H440N |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, February. Released 2015, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 133.3 x 66.1 x 10 mm (5.25 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 124.4 g (4.37 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) – H440N, H445 Mediatek MT6582 – H420 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 – H440N, H445 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 – H420 |
| GPU | Adreno 306 Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF – H440N, H445 5 MP, AF – H420 |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (H445 only) |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 540 h (2G) / Up to 591 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Titan, Gold, White |
| Models | H440n, H442, H420, H422 |
| SAR | 1.06 W/kg (head) Â Â 0.92 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.78 W/kg (head) Â Â 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |