📱 Spesifikasi Lengkap LG AKA Kamera 8MP Baterai 2610mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 138.7 x 71.9 x 10 mm (5.46 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2610 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 270 h (2G) / Up to 270 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 8 h 20 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Pink, Yellow, Navy |
| Models | F520K, F520L |
| Price | About 220 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 177Basemark X: 1414 |
| Display | Contrast ratio: 901:1 (nominal), 2.145 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 64dB / Ring 78dB |
| Audio quality | Noise -93dB / Crosstalk -98.3dB |
| Battery (old) | Endurance rating 73h |