📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus Elite LS696 Kamera 5MP Baterai 1520mAh
💰 Estimasi Harga: About 110 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 117 x 63 x 10 mm (4.61 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm 2 (~49.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Talk time | Up to 7 h 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, white |
| Price | About 110 EUR |