📱 Spesifikasi Lengkap LG C199 Kamera 2MP Baterai 1100mAh
💰 Estimasi Harga: About 70 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012. Released 2012, Q2 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 109.4 x 59.8 x 12.5 mm (4.31 x 2.35 x 0.49 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.3 inches, 16.4 cm 2 (~25.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| Chipset | Mediatek MT6236 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 78.4MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | QCIF@15fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/eAAC+/WAV player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 475 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| SAR EU | 0.90 W/kg (head) 0.39 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |