📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus G E975 Kamera 13MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – E975, E973, E971 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – E975 |
| 7, 17 – E971 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 – E975 (market dependent) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 68.9 x 8.5 mm (5.19 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm 2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~318 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| LG Optimus UI v3.0 | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB (25GB user available), 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP/8 MP, market dependent, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV/DviX player MP3/WMA/WAV/FLAC/eAAC+ player Photo viewer/editor Document viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 456 h (2G) / Up to 411 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | E973, E971, E975, F180L, F180K, F180S |
| SAR | 0.58 W/kg (head) Â Â 1.08 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.43 W/kg (head) Â Â 0.40 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1438:1 (nominal) / 1.753:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 74dB / Noise 71dB / Ring 82dB |
| Audio quality | Noise -82.5dB / Crosstalk -81.6dB |
| Battery (old) | Endurance rating 45h |