📱 Spesifikasi Lengkap LG Optimus Pad V900 Kamera 5MP Baterai 6400mAh
💰 Estimasi Harga: About 190 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/2 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 243.8 x 150 x 12.7 mm (9.60 x 5.91 x 0.5 in) |
| Weight | 621 g (1.37 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.9 inches, 225.5 cm 2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~168 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 3.0 (Honeycomb) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| HDMI port MP4/DivX/XviD/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 6400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 273 h |
| Talk time | Up to 9 h 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Models | V900 |
| Price | About 190 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 811:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 64dB / Noise 61dB / Ring 65dB |
| Audio quality | Noise -93.9dB / Crosstalk -94.4dB |